آندوسونوگرافی

4490

آندوسونوگرافی یک روش اختصاصی به منظور بررسی پوشش و دیواره دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی می باشد. به کمک این روش همچنین می توان تصاویر خوبی از اندام هایی که در کنار مجرای گوارش قرار گرفته اند مانند مجرای صفراوی، پانکراس و گره های لنفاوی به دست آورد.

 یک لوله باریک قابل انعطاف (اندوسکوپ) که در سر خود دارای پروب اولتراسوند می باشد از طریق دهان وارد معده و دوازدهه می شود (در اندوسونوگرافی رکتال، اندوسکوپ از طریق مقعد وارد روده می شود).اندوسکوپ همچنین دارای یک دوربین کوچک و لامپ در انتهای خود می باشد که به پزشک امکان مشاهده درون مجرای گوارش بر روی صفحه نمایش را می دهد.

اندوسونوگرافی امکان نمونه گیری از بافت و یا خارج کردن مایع از درون یا خارج مجرای گوارش را جهت ارزیابی بیشتر می دهد.

چرا من به آندوسونوگرافی نیاز دارم؟

این کار به منظور یافتن علل علائم شما می باشد. اگر پزشک قبلا به کمک روش های تشخیصی دیگر ضایعه ای در بدن شما دیده است، اندوسونوگرافی اطلاعات بیشتر در مورد ضایعه، گسترش آن به نواحی مختلف مجرای گوارش و اندام های مجاور و هم چنین درگیری غدد لنفاوی می دهد. اندوسونوگرافی به دلایل متعدد مانند اتساع مجرای صفراوی، بررسی وضعیت غیر عادی اندام های داخلی و طبقه بندی پولیپ ها و تومورها کاربرد دارد. نتایج آن به پزشک شما کمک می کند تا بتواند بهترین روش درمانی برای مشکل شما را شناسایی کند.


در طی انجام اندوسونوگرافی چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

در طی انجام اندوسونوگرافی یک پزشک متخصص و یک پرستار دوره دیده تا پایان کار در کنار شما خواهند بود. به منظور انجام اندوسونوگرافی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از شما خواسته می شود که اگر عینک و یا دندان مصنوعی دارید در بیاورید. یک قطعه کوچک محافظ در بین دندانهای شما قرار داده میشود. این کار باعث میشود که دندانهای شما آسیبی نبیند و نیز دندانهای شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند. پرستار از شما می خواهد که به سمت چپ بدن خود دراز بکشید سپس ماده بیهوشی تزریق می شود. ضربان قلب، نبض و فشار خون شما در طی عمل پایش می شود. در حالی که شما حالت خواب آلود دارید آندوسکوپ از طریق دهان وارد مجرای گوارش شما می شود. به منظور بررسی بهتر دستگاه گوارش شما مقدارکمی هوا به درون آن زده می شود. براساس وضعیت زمینه ای شما مری، معده، مجرای صفراوی و پانکراس شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در صورت لزوم نمونه از بافت مورد نظر گرفته خواهد شد.

به منظور اندوسونوگرافی قسمت تحتانی دستگاه گوارش پرستار از شما می خواهد که به سمت چپ بدن خود دراز بکشید سپس ماده بیهوشی تزریق می شود. ضربان قلب، نبض و فشار خون شما در طی کار پایش می شود. در حالی که شما حالت خواب آلود دارید کولونوسکوپ از طریق مقعد وارد دستگاه گوارش شما می شود. . به منظور بررسی بهتر دستگاه گوارش شما مقدارکمی هوا به درون آن زده می شود و کولون شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در صورت لزوم نمونه برداری انجام خواهد شد.

 

چه مدت شما در بخش اسکوپی می مانید؟

این بستگی به مدت زمان لازم برای عمل شما و مدت زمانی که طول می کشد تا شما هوشیار شوید دارد. البته تعداد بیماران پذیرش شده در آن روز نیز اثر گذار است. شما حدود 8 ساعت زمان را در نظر بگیرید و وقت خود و همراهتان را تنظیم کنید تا دچار مشکل نشوید.


بعد از انجام اندوسونوگرافی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

شما به بخش آورده خواهید شد. یک پرستار تا زمانی که اثر داروهای خواب آور از بین برود در کنار شما خواهد بود.
به دلیل اثر داروهای خواب آور شما حالت گیجی خواهید داشت بنابراین بهتر است یک نفرهمراه داشته باشید تا بتواند راجع به نتیجه کار با دکتر صحبت کند.

در صورت داشتن نمونه از بافت (بیوپسی) فرد همراه شما باید نمونه را به بخش پاتولوژی ببرد.
همراه شما باید شما را تا منزل همراهی کند و تا روز بعد در کنار شما باشید زیرا اثر داروهای بیهوشی تا روز بعد باقی خواهد ماند. تا پایان روز استراحت کنید و وعده غذایی سبک میل کنید.

 

تا 24 ساعت پس از دریافت داروهای خواب آور شما نباید:

·         رانندگی کنید

·         از کودکان به تنهایی مراقبت کنید

·         هیچ برگه قانونی را امضا کنید

·         الکل مصرف کنید

اثر داروهای خواب آور معمولا پس از 24 ساعت از بین می رود اما اگر شما هم چنان احساس خواب آلودگی می کردید 24 ساعت دیگر نیز استراحت کنید.


پس از رفتن به منزل

ما انتظار نداریم که شما مشکل خاصی داشته باشید ولی در صورت ناراحتی خصوصا احساس درد شدید در شکم و قفسه سینه، استفراغ خون، دفع مدفوع تیره و سیاه رنگ، تب کردن و یا سختی در نفس کشیدن حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 


آندوسونوگرافی

ارتباط با ما:

رشت ، خیابان امام خمینی ، نرسیده به میدان حشمت ، ساختمان آرسن
کلینیک فوق تخصصی گوارش و کبد گیلان

تلفن تماس : 2-32346401-013


© 2017 تمام حقوق این سایت برای کلینیک فوق تخصصی گوارش و کبد گیلان محفوظ است | طراحی شده:شرکت مهیانت شمال